Schöne Grüße aus Syke in Deutschland 😊 Pozdrawiamy z Syke 😊

Dzięki współpracy z Polsko-Niemiecką Fundacją Młodzieży, już po raz drugi uczniowie naszej szkoły goszczą w partnerskim mieście Syke. Jesteśmy tu od niedzieli. Wymiana szkolna to projekt umożliwiający uczniom naszej szkoły  sprawdzenie i pogłębienie swoich umiejętności językowych w najbardziej naturalnym środowisku, wzięcie czynnego udziału w  życiu rodziny goszczącej, szkoły i środowiska w obcym kraju.

To także zyskanie szerszej perspektywy patrzenia na świat, rozwijanie wrażliwości na podobieństwa i różnice kulturowe, pogłębianie zrozumienie dla wspólnych idei i wartości, a także przełamywanie stereotypów i nawiązywanie międzynarodowych relacji. To także wzajemne zacieśnianie kontaktów polsko - niemieckich, poznanie zwyczajów, życia codziennego, systemu szkolnictwa, zabytków i historii kraju sąsiedniego.

Po spotkaniu z panią Antje Jorek, dyrektor szkoły partnerskiej Realschule, gościliśmy z wizytą w ratuszu, u pani  Suse Laue, burmistrz miasta Syke. Mieliśmy też okazję zwiedzenia BBS Schule, która jest jednym z najlepiej wyposażonych centrów szkolenia zawodowego w Niemczech. Szkoła ta zachwyca swoimi pracowniami stolarskimi, malarskimi, spawalniczymi, murarskimi, warsztatem samochodowym (posiadającym m.in. elektryczne audi ) czy salami szpitalnymi, w których uczą się przyszłe pielęgniarki i opiekunowie osób starszych oraz magazynem logistycznym.

Byliśmy też w Bremerhaven, w Klimahaus, gdzie na chwilę staliśmy się globtroterami odbywającymi pełną przygód podróż wzdłuż 8° długości geograficznej wschodniej i 34'. Podróż zaczyna się w Bremerhaven, prowadzi przez Szwajcarię, Sardynię, Niger, Kamerun, Antarktydę, Samoa, Alaskę oraz wyspę Hallig Langeneß u wybrzeży Morza Północnego w Szlezwiku-Holsztynie. Przemierzając te wszystkie strefy klimatyczne, doświadcza się różnych temperatur i wilgotności, poznaje sposób życia ludności, uzyskuje szczegółowy wgląd w klimat Ziemi.

Dzisiaj zwiedzaliśmy także muzeum okręgowe powiatu Diepholz, w którym nacisk położony jest na zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego ostatnich 300 lat.

Zgromadzone przedmioty,  w sposób przejrzysty przedstawiają życie codzienne od epoki kamienia aż po progi współczesności.